EnergiaKaland.ON
A pécsi Sportóvoda nagycsoportosainál járt EnergiaKaland programunk egyszemélyes különítménye
Önkénteseink ebben az éven is lelkesen folytatják az EnergiaKaland óratartásokat eleget téve az iskolák és óvodák kéréseinek. A következőkben szeretnénk bemutatni egyik kollégánk februárban tartott pécsi óratartásáról szóló beszámolóját.
„Az intézmény óvónői évek óta használják a http://www.energiakaland.hu/ honlapunk ismeretterjesztő tartalmait. Az „Energia projekt” elnevezésű programsorozatuk részeként invitáltak meg, mint vendég előadót. A foglalkozás tematikáját tekintve szabad kezet kaptam, így felkészülésként elég volt csupán átbeszélni a már feldolgozott tananyagokat, hogy elkerüljük az ismétlést.
4 feladattal és 2 meglepetéssel készültem.
Elsőként leültettem a gyerkőcöket a csoportszoba közepére és mindenkinek egyesével babzsákot dobtam a kezébe. A soron lévő játékos feladata az volt, hogy mondjon egy szót, ami eszébe jut az energiáról és mutatkozzon be. Ezzel oldottabb lett a hangulat és mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy szórakoztatni érkeztem és nem számon kérni.
Második lépésként az energia hangjait dolgoztuk fel. Ki kellett találniuk, hogy az előre lementett hangfájlokban az energia mely formája jelenik meg. Hallottak csöpögő csapot, tűzropogást, szélzúgást, vonatot, hajnyírót és sorolhatnám. Minden helyes megfejtés után beszélgettünk az adott energia fontosságáról, szerepéről.
A gyerekek hallása után a tapintásukra volt szükség. Bekötött szemmel kellett kitalálniuk, hogy milyen tárgyat adtam a kezükbe. Készültem játékkonzollal, ceruza elemmel, fényképezőgéppel, hosszabbítóval, villanykörtével, és sok olyan mindennapi használati cikkel, amihez energiára van szükségünk.
A negyedik feladatban mindenki kör alakú színes papírlapot vett a kezébe, aminek az egyik felén mosolygott az arc, a másik felén szomorú volt. Ezek segítségével kellett reagálniuk az igaz-hamis állításaimra.
A csoportos feladat zárásaként debütált az E.ON Robot. Az applikációval irányítható figura szinkronúszott, egykezes fekvőtámasszal és két zenés-táncos produkcióval nyűgözte le közönségét. A robot teljesítménye a legtöbb gyerekből kihozta a versenyszellemet. A kislányok a koreográfia, a kisfiúk az erősítő gyakorlatok leutánzásával próbálkoztak.
A játékos levezetés után ketté vált a csoport. Míg az egyik felének az elektromos autót mutattam meg, a többiek az óriás Tudáspróba társasjátékban mérték össze tudásukat az egyik óvónő segítségével.
Számomra meghatározó élmény volt ez a szereplés. Egyrészt, mert a gyerekeknél nincs hálásabb közönség, másrészt mert büszkeséggel töltött el, amiért olyan cégnél dolgozhatok, ahol ilyen nagy hangsúlyt kap az energiatudatosság népszerűsítése.”