Vízenergia
Típusa: Megújuló
Mi a vízenergia?
A víz körforgása a napenergia közvetett megnyilvánulása. A napenergia hatására a tengerekből és a tavakból víz párolog el. Ez a víz csapadék formájában hullik le. Az eső egy része a magasan, a tengerszint felett fekvő tavakba és víztározókba jut. Ez a víztömeg gravitációs potenciális energiával rendelkezik, amely a tenger felé történő áramlás során mozgási energiává alakul át.
Áramtermelés a vízerőművekben
Az áramló víz mozgási energiája megforgatja a turbinát, amely az áramot termelő generátorhoz kapcsolódik.
Hol találkozhatsz vízerőművekkel?
A vízerőműveket nagyobb folyók, tavak vagy magasan a tengerszint felett létesített mesterséges víztározók közelébe, illetve duzzasztógátak építésére alkalmas helyszínekre telepítik.
A vízenergia felhasználásával történő áramtermelés előnyei és hátrányai
Előnyök
- Megépítése után az erőmű üzemeltetési költsége igen alacsony, így gyakorlatilag szinte ingyen lehet benne áramot termelni.
- Egyáltalán nem termel szén-dioxidot. A szén-dioxid-kibocsátások által is előidézett globális felmelegedés világszerte magasabb átlaghőmérséklethez és szárazsághoz vezet.
- Fenntartható energiafajta, mivel a tározókat, folyókat feltöltő esők nem apadnak el.
- A gátak segítségével a víz betározható, így megszabhatják az áramtermelés idejét és mértékét.
- Hirtelen megnövekvő áramszükséglet esetén az erőmű teljesítménye igen gyorsan fokozható.
- Ameddig elegendő víz áll rendelkezésre, a vízenergia alkalmas a folyamatos áramtermelésre.
Hátrányok
- A gátak építése igen költséges.
- A tározók létesítése során értékes földterületeket árasztanak el, melynek során lakóterületek és természetes élőhelyek sérülhetnek.
- A vízerőművek építésére alkalmas helyszínek – például a hegységek – sok esetben távol esnek azoktól a sűrűbben lakott területektől, ahol a megtermelt energiára szükség van.
- Magyarországon a vizes élőhelyek sérülékenysége és védelme szigorúan korlátozza újabb vízerőművek létesítését. már alig található új vízerőmű építésére alkalmas helyszín.
Vízerőművek száma Magyarországon
Ma Magyarországon 5 nagyobb és 32 kisebb (helyi) vízerőmű működik. Az összes hazai vízerőmű helyi megoszlása: a Dunán: 66%, a Tiszán 10%, a mellékfolyókon: 24%. Jelentősebb vízenergia hasznosítás jelenleg Magyarországon Tiszalöknél, Kiskörénél, a Hernádon Kesznyétenben, Gibárton, Felsődobszán, a Rábán Ikerváron, a Soroksári-Dunaágon a Kvassay-zsilipnél van. Ma meglévő vízerőműveinknek 54,2 MW az összkapacitása, 31 MW az átlagteljesítménye és 272 238 MWh az éves megtermelt energiája (2012-es adat). Ez a kapacitás változó, mert a vízerőművek között sok az ugynevezett törpe-erőmű, amelyek helyi jelentőségűek és ha a termelés gazdaságtalanná válik, ezeket leállítják vagy szüneteltetik.
- Legnagyobb erőművek:
- Kisköre, 26,9 MW kapacitás, (13,7 MW átlagtelj.) 120 000 MWh
- Tiszalök, 12,4 MW kapacitás, (8,4 MW átlagtelj.) 74000 MWh - Országos vízenergia potenciál: 1 GW körül
- Magyarországon a vízenergia súlyosan alulértékelt, szükség volna fejlesztésekre, bővítésre. Egyik lehetőség a jelenleg működő erőművek felújítása, a másik pedig új erőművek építése. Az utóbbira az alábbi helységekben van lehetőség.:
- Duna: Nagymaros, Adony, Fajsz, Mohács, összesen 120-430 MW kapacitás
- Tisza (Szamos, Maros): Vásárosnamény, Dombrád, Rápolt, Csongrád, Makó, összesen 61,8 MW kapacitás
- Dráva (Mura): Molnári, Góla, Babócsa, Szentborbás, Cún, összesen 165 MW kapacitás